0224 234 12 12

Vesta Apartman Yönetimi

 

 

Yönetim

Teklifi

İstiyorum

Teklif İste

 

 

Vesta'nın Mitolojik Hikayesi

Vesta'nın namına daima yanan
hiç sönmeyen bir ateş bulunurdu.

 

Vesta Bina Yönetim

Mitolojide "Ocak" demek olan Vesta,aile ocağını temsil eden Tanrıçadır.Daha doğrusu hem evin hemde ailenin ocağında veya tapınakların mihrabında yanan ateşin tanrıçasıdır.Vesta diğer tanrılar gibi halkın muhhayyilesinden doğmadığından onun hakkındaki mitler hemen hemen yok gibidir.

 

Hesiodas'a göre Vesta Kronos ile Rhea'nın kızı ve Zeus'un kızkardeşidir. İlk Doğan tanrıça olması itibari ile Tanrıların da,İnsanların da saygısını en çok o kazanmıştır. İnsanlara ev yapmasını öğreten,aile hayatına ait huzuru ve sükünu,mutluluğu sağlayan Ocak Tanrıçası Vesta idi.Ailenin kudsiyeti ve istikrarını temsil eden Vesta,Site'nin esas Tanrıçası sayılmaya başladı.Çünkü,site bir büyük aile demekti,doğrusu sitelerin her biri ailenin çoğalmış bir ocağı,"Umumi bir evi" sayıldığından oralarda Vesta'nın namına daima yanan ve hiç sönmeyen bir ateş bulunurdu.

 

Orası umumi hayatın bir iman merkezi sayılırdı.Eski zamanlarda site kralının ocağı, sonraları "Pritana Ocağı" haline çevrilmiş oldu.Burası fakirlerin sığındıkları yer,misafirlerle yabancıların kabul oldukları,ağırlandıkları mekan oldu. Daire biçiminde olan bu binanın ortasında Vesta mihrabı bulunur,sitenin ateşi,hiç sönmeksizin orada yanar dururdu.Harp zamanında asker sevkiyatında,bu ateşten alınır götürülür ve muhacirler yeni oturdukları şehre yurt tanrısının bu mukaddes ocağından ateş alırlardı.

 

Sitenin mukaddes ocağında alev saçan bu kutsal ateş bütün Yunanistan'a sonraları tüm yeryüzüne yayıldı.

 

Kurumsal

Hakkımızda

Mitoloji

 

 

Tel : 0224 234 12 12   E-posta : vesta@vestayonetim.com.tr

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2018 Vesta Bina Yönetim

Adres : Kükürtlü Mah. Zübeyde Hanım Cad. Yener Apt. No:18/3 Osmangazi / BURSA

Sitemap  |  Tasarım : İnterbim İnternet ve Grafik Hizmetleri